
# 2022双节快乐 # Japan Hakata DARUMA super thick pork bone ramen. There is no English on the packaging, but I can speak Japanese. For 3 people, I was worried that I would have to split it myself, but fortunately it was 3 soup dumplings and 3 noodles. The noodles themselves are half-boiled, just reheat them in hot water for 40-45s. The soup dumplings are pork bone soup dumplings, the color is right and the taste is right. It is highly recommended to pass it in warm water, otherwise the lard inside will not melt and will stick to the bag.
After the soup bag is placed in the bowl, add 300ml of water (I tried 250ml, it will be salty) 350ml is also fine. Then put the noodles that have been in hot water (it is not recommended to use cold water, the temperature will drop and then put in the bone broth will cause the lard in the pork bone broth to solidify). I put the fungus and chopped green onion in place of the Japanese-style char siu, which I had previously made a failed stewed pork head.
It's the kind of relatively light pork bone ramen flavor, not as greasy as Ichiran's. I'm not a ramen fan, and I like it very much. I also like this ramen fan (I mean the Ichiran ramen in the store, not the Asian ramen). The instant version of rice sold, the latter I have not eaten). And one meal is quite a lot for one person (if it is accompanied by enough meat and fungus).
The only problem is that it is too expensive, $34.9. I went to the Japanese website to search, and the price ranged from 1080 yen to 1280 yen. I added 550 yen for the most expensive shipping fee, and the total cost was only 17 dollars... I paid double or even triple the price to buy it. It is expensive. The general price of canmake is 440 yen. I can understand that it is 1.5 times more expensive to sell 10 dollars here... Calbee's "Jian" potato chips Yami is also 2.5 times more expensive. I can understand it.... However This noodle.. I don't think it's worth paying 3 times the price to buy it (to put it bluntly, it's still poor), I will repurchase it if it sells for $20. 4⃣️4⃣️













